Važnost učenja stranih jezika danas, na pragu informatičkog vijeka, neosporna je. Znanje stranih jezika svakidašnja je neophodnost. Granice između država i naroda brišu se i nestaju, poslovanje modernih kompanija takve granice odavno ne priznaju, a jedini način uključivanja u globalnu informacijsku bujicu je komunikacija sa inostranstvom. Posljednja granica koju svako treba svladati je služenje stranim jezikom. Štaviše, Savjet Evrope je kao jedan od svojih minimalnih programskih ciljeva proglasio trojezičnost, što znači da bi svaki građanin Evrope trebao aktivno vladati, osim svojim maternjim, sa najmanje dva strana jezika.
Pored poznavanja samog jezika, važno je i poznavanje kulture jer kultura je nevidljiva veza koja spaja ljude.Umjetnost, književnost, jezik i religija zajednice čine njenu kulturu. Naše kulturne vrijednosti i vjerovanja se izražavaju kroz naš način života. Značaj kulture leži u njenoj bliskoj vezi sa načinima razmišljanja i života.
Naš studijski program upravo teži gore pomenutom, to jeste obrazovanju nastavnika stranog jezika, a isto tako i stručnjaka koji su osposobljeni za rad u različitim institucijama obrazovanja, kulture i privrede. Studijski program osnovnih akademskih studija osmišljen je tako da studentima omogući sticanje potrebnih znanja i vještina za kvalitetno, profesionalno i stručno obavljanje poslova, ali i razvijanje svijesti o neophodnosti neprekidnog daljeg usavršavanja u izabranim profesionalnim oblastima i odgovornosti za sopstveni intelektualni i stručni razvoj tokom čitave profesionalne karijere. U domenu osposobljavanja za nastavni rad, studijski program kako sadržajem tako i načinom rada na predmetima omogućava studentima razvijanje vještina komunikacije, kooperativnosti, sposobnosti za timski rad, odgovornosti, kreativnosti i fleksibilnosti, kao značajnih svojstava neophodnih za rad u obrazovanju i vaspitanju mladih generacija.